U prolazu

Što nakon obljetnica?

  Brojne ostavštine umjetnika, različito su i tek dijelom poznate, a katkad prepuštene slučaju. O tome kako „očigledno ne postoji ozbiljan interes države, što je ključno jer uključuje financiranje sustavnog prikupljanja i očuvanja ne samo književne, nego i svake druge umjetničke baštine“, pisala je Slavenka Drakulić u kolumni u Jutarnjem listu. Dobar uvid u nasljeđe …

Pročitaj više

Napokon u Zagrebu s Lovrenovićima

Konačno je došlo i do zagrebačke izložbe fotografija Josipa Lovrenovića Kameni tragovi sjećanja koje prate knjigu Bosanski križ s tekstom Ivana Lovrenovića. U fokusu je slabo poznat a zanimljiv još uvijek misteriozan fenomen čovjekolike sepulkralne plastike koja datira od 15. stoljeća naovamo, očit nastavak na kulturu podizanja stećaka. Njime se Ivan Lovrenović pionirski bavio u …

Pročitaj više

Trajanje u slici – Koraljka Kovač

Dugo traju procesi slikanja kod Koraljke Kovač i ona im ne raspoznaje jasno početke, a vjerojatno niti svršetke. Počinju li ispisivanjem dnevnika, polaganim nanošenjem linije, boje, tuša, pastela, voska i ulja, palimpsestima papirnatih slojeva, ili u susretima s nemogućnostima i ograničenjima? Zaista, poseban pogled prema vremenskom protezanju i povezanosti različitih procesa reflektira slika.

Savladani zadaci prostora Josipa Lovrenovića

Niti jedan drugi umjetnički medij ne zadovoljava moje unutarnje potrebe i razloge umjetničkog izražavanja tako potpuno kao što to može grafika. Iskustvo grafike obogatilo je moj privatni i profesionalni život nečim vrlo važnim: promišljanjem i radom u dugačkim vremenskim intervalima.

Svijet umjetnosti skliznut u kič?

Očito da je uzroke i simptome nestanka kritike i raširenosti kiča potrebno sagledavati u suodnosu. „Svijet umjetnosti je postao kič“, ističu Max Ryynänen i Paco Barragán, urednici knjige objavljene prošle godine, a koja razmatra aktualna pitanja kiča, The Changing Meaning of Kitsch – From Rejection to Acceptance. Oni se pitaju: „Je li ta sveprisutnost kiča …

Pročitaj više

Kako isplivati iz mora kiča?

Ako ne zamjećujemo da amaterizam i kič ležerno promoviraju neki eminentni povjesničari umjetnosti, likovni kritičari, znameniti i elitni muzeji – s nama nešto nije u redu. Gotovo da nema galerijskog prostora, medija, kulturne novinske rubrike koji pokazuje beskompromisnu dosljednost u kriterijima. To začinjava profaniran i kičast način na koji se zna govoriti i pisati o …

Pročitaj više

Kako trendovi određuju umjetnost

Likovna umjetnost očito nikad nije imala pozornost većeg broja ljudi. Kako se običava kazati da sve ima svoju publiku, pa tako i cirkuliranje i izmjena brojnih trendova, u šarolikosti tehnika, metoda, konteksta, načina izražavanja, interpretiranja i prezentiranja bitna je njezina karakteristika. Pred kritičara se stavlja zadatak neprestanog aktivnog praćenja svih pojava kao i vještine njihova …

Pročitaj više